El sorteig d'hoquei patins depara emocionants duels als WRG

26 de abril de 2019

Els World Roller Games han realitzat el sorteig de grups d'hoquei patins per determinar els enfrontaments de la primera fase de la competició. L'acte, celebrat al Museu Olímpic i de l'Esport Joan Antoni Samaranch, ha comptat com a 'mans innocents' amb Marta Carranza, comissionada d'Esports de l'Ajuntament de Barcelona; Daniel Laga, coordinador d'Esports de la Diputació de Barcelona; Santi Siquier, responsable d'Acció Territorial de l'Esport a la Generalitat de Catalunya; Carmelo Paniagua, president del Comitè Organitzador dels WRG i de la RFEP; Ramon Basiana, president del Comitè Executiu dels WRG i de la FCP; João Rodrigues, jugador de la selecció portuguesa; i Laura Vicente, portera de la selecció espanyola.

La disciplina d'hoquei patins estarà dividida en tres competicions diferents durant els WRG2019: Campionat del Món (de la 1a a la 8a posició), Campionat Intercontinental (de la 9a a la 16a) i Campionat Challenger 's (a partir de la 17a).

Així han quedat formats els grups del Mundial d'hoquei patins i de la resta de competicions que es disputaran en el marc dels World Roller Games:

Campionat del Món

Homes

Grup A: Espanya, Angola, Itàlia, França

Grup B: Portugal, Xile, Argentina, Colòmbia

Dones

Grup A: Espanya, França, Xile, Suïssa

Grup B: Argentina, Itàlia, Portugal, Alemanya

Dates: Del 7 al 14 de juliol

Seus: Barcelona (Palau Blaugrana) i Vilanova i la Geltrú (CEM Isaac Gálvez)

Campionat Intercontinental

Homes

Grup A: Moçambic, Andorra, Anglaterra, Egipte

Grup B: Suïssa, Alemanya, Brasil, Austràlia

Dones

Equips: Índia, Egipte, Anglaterra, Japó, Colòmbia, Estats Units, Xina

Dates: Del 7 al 13 de juliol

Seus: Sant Cugat del Vallès (ZEM Rambla Celler) i Vilanova i la Geltrú (CEM Isaac Gálvez)

Campionat Challenger 's

Homes

Grup A: Bèlgica, Xina Taipei, Uruguai, Àustria, Japó, Nova Zelanda

Grup B: Holanda, Índia, Estats Units, Mèxic, Macau-Xina, Xina

Dates: Del 7 al 13 de juliol

Seu: Terrassa (Poliesportiu Municipal La Maurina)

La primera fase del campionat es jugarà en format Round Robin. Posteriorment es disputarà un partit de play-off entre les dues seleccions pitjor classificades del Mundial (la quarta de cada grup) i les dues millors de l’Intercontinental (les dues primeres de cada grup). Els equips guanyadors d'aquests enfrontaments entraran en la segona fase del Campionat del Món (quarts de final, semifinals i final) i els perdedors, en la de l'Intercontinental. Aquest mateix play-off també es jugarà entre els pitjors de l'Intercontinental Championship i els millors del Challenger 's Championship.

Categoria Sub-19

A més a més de les competicions absolutes en categoria sènior, els World Roller Games també acolliran dos d'aquests tornejos també en categoria Sub-19 i amb presència només d'equips masculins:

Campionat del Món

Homes

Grup A: Portugal, Colòmbia, Estats Units, Itàlia Grup B: Espanya, Xile, Suïssa, Argentina

Dates: Del 29 de juny al 5 de juliol

Seu: Vilanova i la Geltrú (CEM Isaac Gálvez)

Campionat Intercontinental

Homes

Equips: Egipte, Anglaterra, Moçambic, Índia, Mèxic, Andorra

Dates: Del 29 de juny al 5 de juliol

Seu: Vilanova i la Geltrú (CEM Isaac Gálvez)

Notícies relacionades